Stuburo tempimo terapija

Stuburo tempimo terapija – tai gydymo metodas, kai kontroliuojama traukos jėga tempiamas stuburas, siekiant sumažinti slankstelių spaudimą tarpslanksteliniams diskams ir nervinėms struktūroms. Trauka padidina tarpslankstelinį tarpą ir stuburo kanalą, sumažindama nervų šaknelių suspaudimą. Taip pat ištempiami aplinkiniai minkštieji audiniai – raumenys, raiščiai, sąnarių kapsulės – todėl atpalaiduojami raumenų spazmai, gerinama vietinė kraujotaka, mažėja uždegimas ir edema. Moksliniai tyrimai rodo, kad mechaninė trakcija efektyviai malšina kaklo, nugaros, rankų ir kojų radikulopatinės kilmės skausmą sergant stuburo disko išvarža. Traukos jėga, veikdama slankstelius, sumažina disko spaudimą, gali padėti disko išsikišimui grįžti į vietą ir praplėsti tarpslankstelines angas, kuriose eina nervai. Tai neinvazinė, konservatyvi gydymo priemonė, kuri dažnai taikoma prieš svarstant chirurginį gydymą.

Japoniškas stuburo tempimo įrenginys LASEDIA – inovatyvi trakcijos terapija

LASEDIA – moderni kompiuterizuota japonų technologija stuburui tempti. Orthotrac Lasedia OL-6600 išsiskiria „2-in-1“ funkcionalumu – vienas aparatas atlieka tiek juosmeninės, tiek kaklinės stuburo dalies tempimą. Kitaip tariant, LASEDIA leidžia nukreipti terapiją tiek į apatinę nugaros dalį, tiek į kaklą, priklausomai nuo paciento problemos. Tempimas atliekamas paciento gulimoje padėtyje, todėl maksimaliai atsipalaiduoja raumenys ir galima efektyviau ištempti stuburą (įrodyta, kad tempiant gulint kaklo raumenų įtampa mažesnė nei tempiant sėdint). Šio įrenginio valdymas visiškai kompiuterizuotas – integruoti jutikliai ir mikroprocesorius reguliuoja traukos jėgą ir stuburo dekompresiją itin tiksliai, užtikrinant saugią ir efektyvią procedūrą. Procedūra pacientui yra komfortiška ir neskausminga, su integruota šildymo funkcija. 

Medicininės indikacijos stuburo trakcijai

Stuburo tempimo terapija LASEDIA aparatu gali būti taikoma įvairiais atvejais, kai reikia sumažinti stuburo struktūrų apkrovą ir skausmą. Pagrindinės indikacijos:

Stuburo disko išvarža (išsiveržimas) ir disko protrūzija. Tempimas padeda sumažinti išvaržos spaudimą nervams, gali sumažinti disko išsikišimo dydį ir malšinti su tuo susijusį skausmą.

Spondilozė, osteoartritas ir kiti stuburo sąnarių sutrikimai, sukeliantys lėtinį nugaros ar kaklo skausmą. Trakcija didina sąnarių paslankumą, mažina „užsikirtimo“ epizodus ir raumenų įtampą aplink stuburą.

Išialgija (sėdimojo nervo skausmas) ar kaklinė radikulopatija, kai dėl disko išvaržos ar kaulinių ataugų spaudžiamos nervų šaknelės. Tempimas praplečia tarpslankstelinius kanalus ir sumažina spaudimą nervams, todėl slopina skausmą ir jutimų sutrikimus.

Nedidelio ar vidutinio laipsnio stuburo kanalo susiaurėjimas, sukeliantis nervų suspaudimą ir skausmą. Kontroliuojama trakcija laikinai padidina kanalo spindį, sumažindama neurologinius simptomus (pvz., kojų nutirpimą).

Lėtinis nugaros ir kaklo skausmas dėl laikysenos sutrikimų (pavyzdžiui, esant kifozės ar skoliozės sąlygotam raumenų disbalansui), raumenų kontraktūros nugaroje. Tempimas padeda atpalaiduoti raumenis ir koreguoti nedidelius stuburo ašies nuokrypius. Taip pat taikoma profilaktiškai ar reabilitacijoje po tam tikrų stuburo operacijų (gydytojui įvertinus ir suteikus leidimą).

Kontraindikacijos (kada tempimo terapija netaikoma)

Ne visais atvejais stuburo tempimas yra saugus ar tikslingas. Situacijos, kai stuburo tempimo terapija draudžiama arba nerekomenduojama:

Piktybiniai augliai slanksteliuose ar nugaros smegenyse. Trauka gali pabloginti būklę arba sukelti komplikacijų.

Neseniai įvykę slankstelių lūžiai, stiprūs raiščių patempimai, stuburo nestabilumas po traumų. Tokiais atvejais stuburą tempti pavojinga dėl galimo pažeidimų pasunkėjimo.

Esant dideliam kaulų retėjimui, tempimas gali sukelti slankstelių lūžius.

Pvz., aktyvi reumatoidinio artrito forma, ankilozinis spondilitas (Bechterevo liga) ūmiame etape, stuburo infekcijos (osteomielitas, stuburo tuberkuliozė). Trakcija gali paskatinti uždegimą ar pažeisti pakitusius audinius.

Ypač vėlesniais etapais – dėl pasikeitusios stuburo apkrovos ir siekiant apsaugoti vaisių, mechaninė juosmens trauka nėštumo metu netaikoma.

Sunkios stuburo kanalo stenozės ar didelės disko išvaržos, jau sukeliančios nugaros smegenų spaudimą (pvz., cauda equina sindromą). Tokiais atvejais paprastai reikalingas skubus chirurginis gydymas, o ne traukos terapija.

Jeigu stuburas fiksuotas implantais (pvz., po slankstelių stabilizavimo, sujungimo) arba po neseniai atliktos tarpslankstelinio disko operacijos – tempimą taikyti galima tik gydytojui leidus, nes tempimas gali trukdyti gijimui ar pakenkti implantams.

LASEDIA privalumai ir technologinės ypatybės

Dviguba paskirtis
(2-in-1)

Vienas aparatas atlieka tiek juosmens, tiek kaklo dalies tempimą.

Automatinis jėgos parinkimas:

Įrenginys turi integruotą kompiuterizuotą svorio matavimo sistemą, kuri pasveria pacientą ir automatiškai apskaičiuoja traukos jėgą, lygią nustatytam paciento kūno svorio procentui.

Kompiuterizuota stuburo dekompresija:

Visas tempimo procesas valdomas mikroprocesoriaus – traukos jėga didinama ir mažinama tolygiai pagal nustatytą programą. Preciziška kontrolė leidžia efektyviai nuimti apkrovą nuo diskų ir atkurti stuburo ašį.

Komfortas ir šiluma:

Siekiant, kad procedūros metu pacientas nejaustų diskomforto dėl vėsos ar įtampos, LASEDIA įrengta šildymo sistema. Specialus šildytuvas palaiko šilumą juosmens, sprando ir pečių srityse, todėl pacientas tempimo metu nejaučia nemalonaus šalčio pojūčio.

Inovatyvios funkcijos kaklo tempimui:

Aparatas turi integruotą galvos svorio kompensavimo funkciją – nustatant kaklo traukos jėgą, automatiškai atimamas paciento galvos svoris.

Aukšto lygio saugumas:

LASEDIA sukurta taip, kad procedūra būtų maksimaliai saugi. Įrenginyje integruota avarinių mygtukų sistema – pacientas bet kada gali nutraukti tempimą paspaudęs stop mygtuką, jei pajustų diskomfortą.
Trumpai tariant, LASEDIA apjungia naujausias technologijas ir ergonomišką dizainą. Palyginti su senesniais tempimo stalais ar gravitaciniais metodais (pvz., inversijos stalais), ši sistema yra kur kas tikslesnė, saugesnė ir patogesnė. Tradicinėse trakcijos lovose tempimo jėga nustatoma rankiniu būdu ir dažnai veikia pastoviai, o LASEDIA dėka kompiuterinio valdymo leidžia sukurti individualų tempimo profilį kiekvienam pacientui. Modernūs sprendimai, kaip automatinis jėgos parinkimas ar šildymas, išskiria LASEDIA iš kitų metodų ir suteikia pacientui geresnę patirtį.

Gydymo eiga ir pacientų saugumas

Procedūra su LASEDIA aparatu yra paprasta, tačiau labai kruopščiai valdoma. Pacientas paguldomas ant specialios tempimo stalo platformos. Priklausomai nuo gydomos srities, uždedamas juosmens arba kaklo fiksatorius (pripučiamas diržas per liemenį arba kaklo slingas). Kineziterapeutas parenka tempimo režimą: nustato traukos jėgą (arba ją automatiškai paskaičiuoja aparatas pagal paciento svorį) ir trukmę, taip pat ar trauka bus nuolatinė, ar su pertrūkiais. Tuomet aparatas paleidžiamas – trauka didinama palaipsniui, lėtu tempu, kad pacientas prisitaikytų. Pasiekus terapinę jėgą, ji palaikoma nustatytą laiką, intervalais atleidžiant pagal programą, jei tai protarpinė trakcija. Visos procedūros metu pacientas jaučia tempimą, bet be skausmo – tik nestiprų traukimo pojūtį, dažniausiai net malonią įtampą, nes raumenys atpalaiduojami šilumos ir padėties. Sesija įprastai trunka 20 minučių, priklausomai nuo būklės ir indikacijų. Terapijos metu užtikrinamas saugumas: pacientas turi rankinį išjungimo mygtuką, kuriuo gali bet kada sustabdyti trauką, jei pasijustų negerai. Kineziterapeutas taip pat nuolat stebi paciento būklę. Dėl automatizuotų apsaugų aparatas neviršys leistinų apkrovų net ir pakitus aplinkybėms (pvz., jei pacientas netyčia pajudėtų). Po procedūros traukos jėga lėtai sumažinama ir pacientas atsegamas nuo diržų. Dažnai iškart juntamas palengvėjimas – sumažėjęs skausmas, lengvesni judesiai. Siekiant ilgalaikio efekto, tempimo terapija paprastai skiriama kursu (pvz., 10–15 seansų kelių savaičių laikotarpiu), derinant su kitomis reabilitacijos priemonėmis (mankšta, fizioterapija) geresniam rezultatui pasiekti.

Registruokitės konsultacijai

Lengva registracija internetu, per SETMORE platformą. 

Kontaktų puslapis